Ehl-i Beyt

Ana Sayfa Ehlibeyt Takvimi 3 Ocak 2024 248 Görüntüleme

Hz Fatime Zehra selamullahi aleyha’nın Ziyaretnamesi

اللّهمّ صلّ علی فاطمة و أبیها و بعلها و بنیها و السّرّ المستودع فیها بعدد ما أحاط به علمک.


Allahumme salli ala Fatimete ve ebiha ve ba'liha ve beniha ve-s'sırr-il mustevdaî fiha biadedi ma ehata bihi ilmuk.

Not: Ziyaretname her daim okunabilir. Viladeti münasebetiyle hazırlanan bu yazı şehadet günü O’nun ziyareti için de okunabilir.

 Ehl-i Beyt sitesi olarak başta sahibimiz İmam Mehdi accelallahu fereceh teala şerife ve huzurunda siz değerli dostlara tebrik arz ederiz.

Hazreti Fatimat’uz Zehra selamullahi aleyha Salavatı da önemli tavsiyeler arasında yer almaktadır.

Her meşru hacet ve dilek için

3 gün üst üste yedişer defa kalbi bir teveccühle Hz. Fatime’tuz Zehra (a.s.)’a bu şekilde salavât getirmek tecrübe edilmiştir ve etkilidir.

اللّهمّ صلّ علی فاطمة و أبیها و بعلها و بنیها و السّرّ المستودع فیها بعدد ما أحاط به علمک.

Allahumme salli ala Fatimete ve ebiha ve ba’liha ve beniha ve-s’sırr-il mustevdaî fiha biadedi ma ehata bihi ilmuk.

(Meali : Allah’ım ilminin ihâtâ ettiği şeyler adedince Hz.Fatime’ye ve babasına ve kocasına ve oğullarına ve onda karar kılınan sırra (salât eyle/ özel rahmetinle rahmet eyle) salavât gönder.

*********************

Hicret’in onbirinci yılında bugün Hazreti Zehra Selamullahi aleyha şehadete Şeref vermiştir. Müslümanlar bugünleri yas ve Matem günleri olarak geçirmeli ona zulüm eden ve hakkını gasp edenlere lanet etmelidirler. Yine viladet günü de kendisini yad etmeli, ona dost olanlara dost, düşman olanlara düşmanlık etmeyi kendilerine vazife edinmelidirler. Oruç tutmak, O’nu ziyaret etmek ve sadaka vermek iyi amellerdendir.

Yazının sonunda yazılmış olan ziyaret Fatime selamullahi ziyareti olup rivayetlerde şöyle gelmiştir.

”Kim bu ziyaretle onu ziyaret eder de Allah’tan bağışlanma talep ederse Allah Teala günahlarını bağışlar ve onu cennete sokar”

Zevaid’ul Fevaid kitabında C. Evvel 13. Günü (1.rivayet),C.Ahir 3. Günü ~Şehadetin 2. Rivayet tarihidir.~ Viladet ise 20 C.Ahir günüdür. Bugün de viladet olduğu için sunmaya çalıştık.

Bu ziyaret şöyle yapılır:

Hz. Fatime Zehra selamullahi aleyha’nın Ziyareti

İki rekat Fatime selamullahi aleyha ziyaret namazı kılınır. Selam’dan sonra (namazdan) aşağıdaki ziyaret okunur.

Namazın kılınış şekli:

Hz Zehra selamullahi namazı olarak bilinen namaz, her rekatta 1 Fatiha 60 İhlas olarak kılınan namazdır. Eğer bu mümkün olmaz ise, birinci rekatta Fatiha ve İhlas ikinci rekatta ise Fatiha ve Kafirun suresi okunur.

**Kafirun Suresi:

1. Gul ya eyyuhal kafirun
2. La a’budu ma ta’budun
3. Ve la entum abidune ma abud
4. Ve la ene abidun ma abedtum
5. Ve la entum abidune ma abud
6. Lekum di(y)nikum ve liye di(y)n

Namazdan sonra okunacak ziyaretname:

“Esselamu aleyki ya seyyedete nisail alemiyn. Esselamu aleyki ya validetel huceci elan-nasi ecma’ine. Esselamu aleyki eyyuhal mezlumetul memnu’atu haggehu.”*

Sonra şöyle de:

“Allahumme salle ela ametike vebneti nebiyyeke ve zevceti vasiyye nebiyyeke salaten tuzlifuha fevga zulfa ibadikel mukerremiyne min ehlis-semavati ve ehlil erziyne.”**

Anlamı:

* Selam olsun sana ey alemdeki kadınların en üstünü, selam olsun sana ey Allahin insanların üzerine Huccetlerinin annesi, selam olsun sana ey hakkı engellenen zulme uğramış kadın.

** Allah’ım! Cariyene , peygamberinin kızına, peygamberin vasisinin eşine, onu göklerdeki ve yerlerdeki saygın kullarının yakınlığı üstünde bir yakınlığa ulaştıracak rahmet eyle.

(Mefatih’ul Cinan’dan derlenmiştir)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Ozakajans.com